Psy

Jaką karmę dla psa wybrać?

111

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – tak głosi powszechnie znane powiedzenie i jest w tym sporo racji. Będąc więc właścicielem czworonoga, chcielibyśmy dbać o niego jak najlepiej i zapewnić mu opiekę na najwyższym poziomie. Od karmy, jaką podamy naszemu pupilowi, zależy jego prawidłowy rozwój, zdrowie oraz kondycja.

Oferta producentów gotowej psiej karmy jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Łatwo pogubić się w ilości oznaczeń i opisach jej składu. Czym należy kierować się przy wyborze odpowiedniej karmy dla naszego zwierzęcia?

Skład karmy dla psa

Przeglądając dostępne w sprzedaży karmy dla psów, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Umiejętnie czytając takie opisy, będziemy mogli bez trudu ocenić jej jakość oraz to, czy chcemy podać ją naszemu zwierzakowi. Ogólna zasada jest taka, że składniki wymienione są w kolejności, zaczynając od tego, którego w produkcie jest najwięcej. Dodatkowo często ilości podane są w formie procentowej, co nieco ułatwia rozeznanie.

Warto zaznaczyć, że weterynarze zaznaczają, że psy są zwierzętami mięsożernymi, ale ich dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie składniki odżywcze, które zapewnią im prawidłowy rozwój oraz nienaganne zdrowie. Powinny to być białka, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy. Dobrej jakości karmy będą więc zawierać wysoki procent składu w postaci mięsa, a nie bezwartościowych wypełniaczy. Rozważając zawarte w karmie węglowodany, zwrócimy uwagę, aby były to raczej pełne ziarna, bogate w błonnik pokarmowy usprawniający pracę jelit, a nie np. jałowe mączki. Błonnika dostarczają również dodatki w postaci warzyw i owoców, wzbogacające karmę także w witaminy.

Rodzaje karmy dla psów i ich specjalne przeznaczenia

Skład karmy również określa, dla jakich psów jest ona przeznaczona. Innego rodzaju pokarmu będzie potrzebował pies na rożnych etapach swojego życia, zależnie od swojej budowy, poziomu aktywności. I tak spotykamy karmy o oznaczeniach:

Wiek psa – mianem szczeniaków ogólnie określa się psy nieprzekraczające wiekiem 12 miesięcy. Karma dla nich będzie wysokokaloryczna, bogata w białko niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz kwasy tłuszczowe wspomagające rozwój mózgu. Dorosły osobnik bez problemów zdrowotnych powinien dostawać podstawową karmę tzw. bytową. Czworonóg powyżej 7 lat jest już psim seniorem i należy mu się karma bogata w przeciwutleniacze oraz substancje wzmacniające stawy. Powinna mieć obniżoną zawartość tłuszczu, ponieważ przemiana materii w tym okresie życia zwalnia.

Wielkość psa – u psów widać duże zróżnicowanie budowy ciała i wielkości ze względu na rasę. I tak możemy znaleźć karmy dla psów małych (do 10 kg masy ciała) bogate w przeciwutleniacze, wysokoenergetyczne i w swojej formie łatwe do zjedzenia niewielkimi szczękami. Karma dla psów dużych (ponad 25 kg masy ciała) przeznaczona do wsparcia rozwoju i wzrostu, mniej kaloryczna oraz pełna w substancje wspierające stawy i chrząstki. Karmy pośrednie dla psów między 11 a 24 kg masy ciała. Występują również typy pokarmów przeznaczone dla konkretnych ras. W ich kompozycji brano pod uwagę masę, budowę oraz skłonności do konkretnych problemów związanych ze zdrowiem.

Specyficzne potrzeby – psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć specjalne potrzeby i różne wymagania. I tak znajdziemy karmy przeznaczone stricte dla psów z tendencjami do nadwagi, wrażliwym żołądkiem bądź skórą albo dla osobników bardzo aktywnych, np. pracujących.

Karmy gotowe dostępne w sprzedaży w postaci suchych granulek mogą być stosowane jako pełnowartościowa, zbilansowana dieta. Jeśli zadbamy o to, aby nasz wybór odznaczał się bogatym składem i kompletem składników odżywczych i witamin, to nie ma obaw przed żywieniem nią psa. Świetnym urozmaiceniem jest karma mokra w formie kawałków zatopionych w galaretce, musu czy pasztecików. Ustalając dawkę podawaną zwierzęciu, należy trzymać się zaleceń podanych przez producenta, ponieważ od składu zależy to, w jaki sposób i w jakim stopniu spełnia ona zapotrzebowanie żywieniowe danego osobnika. Rzetelnie dobrany produkt spełni wszystkie potrzeby naszego pupila i zapewni mu zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *