Wyposażenie

Wybieramy legowisko dla psa

44

Spanie ze szczeniaczkiem w jednym łóżku może wydawać się bardzo urocze i przyjemne, jednak nie warto przyzwyczajać psiaka do swojej sypialni. Takie nawyki staną się uciążliwe, gdy pies podrośnie lub gdy nie będzie potrafił zrozumieć potrzeby intymności właściciela.

Na rynku dostępne są legowiska we wszelkich kolorach, kształtach, wykonane z różnych materiałów. Jak wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila?

Wielkość i kształt

Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że jedno legowisko będzie służyło naszemu psu przez całe jego życie, szczególnie jeśli pupil nadal rośnie albo ma skłonności niszczycielskie. Planując zakup, zacznijmy od zmierzenia psa. Bierzemy pod uwagę długość od czubka nosa do nasady ogona oraz od podstawy łapy po czubek głowy. Do tych wymiarów dodajemy ok. 10-20 cm, aby pies mógł się wygodnie rozłożyć i przeciągnąć. Trzeba zaznaczyć, że wiele psów lubi przynosić sobie do legowiska zabawki, a nawet cały ich zestaw, upewnijmy się więc, że pupil będzie miał na nie miejsce.

Jeśli już wiemy, jakiej wielkości legowiska potrzebujemy, zastanówmy się nad jego formą i kształtem. Producenci oferują różnego rodzaju: materacyki, pontony, mebelki, namioty. Należy dobrać kształt do charakteru i zwyczajów psa. Jeśli lubi on się chować i potrzebuje wyciszyć się w samotności, to dobrym rozwiązaniem będzie namiot lub budka. Upewnijmy się, czy materiał zapewnia swobodny przepływ powietrza. Do środka możemy włożyć także miękkie posłanie. Zabudowane posłania, np. w formie fotela, koszyka, zapewnia ochronę przed przeciągami. Musimy jednak pamiętać, żeby było odpowiednio duże i nie ograniczało ruchów psa. Podstawowym rozwiązaniem jest materac.

Materiał i kolor

Kolejną kwestią jest rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane pokrycie. Musi być ono odporne na wilgoć, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Najlepszym rozwiązaniem jest kodura. Jest to polimerowy materiał, bardzo gęsty, wodoodporny, wytrzymały i można go prać w pralce. Jeśli nasz pies nie podgryza legowiska, można wybrać coś bardziej miękkiego. Sztruks nadaje się dla psów o długiej i krótkiej sierści, jest wytrzymały i łatwo się pierze. Zamsz będzie dobry dla długowłosych psów, niestety może się przecierać. Wszelkie sztuczne futerka, mimo że ładnie wyglądają i są miłe dla psa, to niestety bardzo trudno utrzymać je w czystości.

Wybierając kolorystykę, weźmy pod uwagę umaszczenie psa, a niekoniecznie wystrój mieszkania. Pokrycie powinno być w kolorze zbliżonym do sierści, która osiadając na materiale nie będzie od razu tak bardzo widoczna.

Wypełnienie

Podłoże do spania powinno zapewniać należyte podparcie dla kręgosłupa. Nie może być ono zbyt miękkie, zapadające się ani zbyt twarde. Wypełnienie powinno być równe, nie zbijać się w grudki i zapewniać odpowiednią izolację od podłoża. Im większy i cięższy pies, tym grubszego (min. 7 cm) i bardziej sprężystego materacyka będzie potrzebował. Rozłożenie koca na podłodze nie jest rozwiązaniem. Koc nie izoluje w pełni temperatury podłoża, a twarda powierzchnia może powodować odciski i odgniecenia na łapach zwierzaka.

Wata przemysłowa jako wypełnienie sprawdza się bardzo dobrze, nie zniekształca się, można ją uprać. Gąbka zastosowana w legowiskach bardzo szybko ulega odkształceniu i nie zapewnia zwierzęciu należytego podparcia. Pianka wysokoelastyczna jest łatwa w utrzymaniu czystości oraz trwała. Popularnym rozwiązaniem są wypełnienia z granulatów. Kulki styropianowe nie podpierają kręgosłupa w odpowiedni sposób, przez co zwierze zapada się w zagłębienie. Dostępny jest też granulat silikonowy. Może on być wygodny i odpowiednio twardy, ale zależnie od ilości, jaką zastosowano.

Jeśli pies jest alergikiem, to dobrze jest zadbać o wzbogacenie wypełnienia w składniki, które uniemożliwiają rozwój roztoczy oraz są naturalne, np. bawełna, trawa morska albo silikon z naturalnego kauczuku. Dostępne w sprzedaży są również legowiska z powłoką antybakteryjną.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry, takie jak: wielkość, kształt, materiał, kolor i wypełnienie, to wybór legowiska dla naszego pupila nie będzie problemem. Pamiętajmy, że charakter i temperament psa również nie są bez znaczenia. Na koniec zadbajmy o to, aby posłanie znajdowało się w miejscu wolnym od przeciągów i było łatwo dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *