Ciekawostki Koty Zdrowie i higiena Żwirki dla kota

Jak dobierać żwirek dla kota ?

comfy_pinokio7l_2Każdy kto posiada kota w domu czy mieszkaniu wie , że wybór żwirku jest bardzo istotny dla komfortu nie tylko osób mieszkających, ale również dla kotków.

Dużo zależy od naszego kota , którego przygarniemy. Jeśli zdecydujemy się na kociątko, łatwiej przyjdzie nam nauczyć pupila korzystania z wybranego przez nas typu żwirku. Kiedy natomiast przygarniemy starszego kota od kogoś znajomego czy też ze schroniska musimy liczyć się z tym, że kot będzie miał swoje upodobania tym bardziej jak w przeszłości załatwiał swoje potrzeby na dworze. Dla takiego kota również możemy znaleźć pasujący mu rodzaj żwirku.

Drewniane żwirki

Żwirek drewniany – najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy gryzoni lub kotów.
Czysty żwirek posiada bardzo przyjemny zapach drewna, który na pewno zaakceptuje nasz pupil. Takie żwirki wytwarzane są z włókien sosnowych i świerków, beż sztucznych barwników oraz bez dodatków kleju. Na rynku posiadamy najróżniejsze rozmiary żwirków. Dla kotów poleca się użycie stosunkowo małych granulek o gładkiej powierzchni. Drewniane żwirki można pozbywać się drogą sanitarną.

Żwirki bentonitowe

Żwirki bentonitowe posiadają najbardziej neutralny zapach dla kota. Granulki wytwarzane są z glinki, która pod wpływem wilgoci zbryla się, co upraszcza właścicielom czyszczenie kuwety.
Podczas wyboru żwirku należy zwracać uwagę na parametry – grubsze granulki są najtańsze, ale są zrobione z glinki, która chłonie mniej wilgoci.
Możemy również zdecydować się na wariant zapachowy owego żwirku ale możemy spotkać się z sytuacją , że taki żwirek może nie odpowiadać naszemu pupilowi.
Wadą żwirku bentonitowego jest fakt, że dość mocno się pyli. Tak jak w przypadku żwirku drewnianego tego nie możemy pozbywać się drogą sanitarną.

Żwirki Silikonowe

Silikonowe żwirki bądź też silikatowe są często wybierane, ponieważ są bardzo lekkie i ekonomiczne , zużyte można wyrzucić do toalety. Możemy dodawać rożne substancje zapachowe, co pomaga zapobiegać brzydkiemu zapachowi z kuwety. Silikon dla kotów możemy nabyć w bardzo drobnych perłach lub dużych. Klasyczny żwirek silikonowy nie zbryla si, więc nie przywiera do futra kota.
Do czyszczenia kociej kuwety używamy specjalnej do tego przeznaczonej łopatki. Pamiętajmy aby dostosować wielkość oczek do grubości granulek i zaopatrzyć się w pełną łopatkę do wybierania drobnych zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *