Hodowla Karma dla kota Koty Zdrowie i higiena

Jak poprawnie dobierać karmę dla kota

500_500_productGfx_b34b0e6e2d75ac2c88554d16b2e84e38Kot to zwierzę, które jest mięsożerne, co oznacza, że jego system trawienny nie może przetwarzać pokarmu pochodzenia roślinnego. Oczywiście kotek może zjeść kawałek jakiegoś owocu ale jego organizm nie jest w stanie wydobyć z niego składników odżywczych. Dlatego kupując karmę dla naszego kotka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład.

Mokra karma

Jeśli chodzi o karmy z saszetek czy puszek to sprawa jest prosta. Jednak nawet w tych pokarmach możemy spotkać się z informacją, że karma zawiera znikome ślady składników pochodzenia zwierzęcego. Mogą to być m.in.: kości, kopyta, pazury, łapy a nawet dzioby. Nie było by może to tak złe gdyby te produkty były świeże.. Niestety, są to często składniki często nadpsute, zmieszane z syntetycznym białkiem, mnóstwem chemii.

Do tego typu karm dodaje się kocimiętkę, która sprawia, że koty chętnie jedzą ową karmę. W naturze kot żywi się małymi zwierzątkami, pochłaniając je w całości przysłaniając składniki odżywcze z ich wnętrzności i kości. Dlatego producenci karmy uzupełniają je o pewne składniki.

Sucha karma

To najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy kotów przebywających w domu. Kotu, który je suchą karmę możemy łatwiej dozować i zostawiać ją w miseczce. Kotki jedzą tą karmę zdecydowanie z mniejszą chęcią. Karmy suche są przeznaczone dla kotów, które pozostają w domu, kotki z młodymi, kotach, które są wysterylizowane, które mają problemy z nerkami lub cukrzycą, koty starzejące się, z długą sierścią i krótką. Są to produkty przeznaczone dla specyficznej grupy docelowej.

Głównym problemem mogą być same karmy – większość popularnych marek, nie zawiera dużej ilości mięsa tylko zboża, co może powodować otyłość u kota. Zwracajmy przede wszystkim uwagę na skład pokarmu.

Oczywiście dobrym rozwiązaniem może być też samodzielne przygotowanie posiłku dla kotka. Jedynie problem możemy mieć z utrzymaniem jednolitych i prawidłowych składników odżywczych, więc w domu powinniśmy mieć przynajmniej suchą karmę dla naszego kotka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *