Ciekawostki Edukacja Gadżety i zabawki Hodowla Psy Trening i sport

Jak nagradzać naszego pieska

Co możemy zrobić aby nasz piesek zawsze ochoczo podawał łapę lub by podczas spaceru posłusznie szedł przy naszej nodze bez biegania gdzie podpadnie ? W poniższym artykule podpowiemy, w jaki sposób pomogą nam smakołyki w tresurze psa.

Każdy właściciel czworonoga chciałby aby jego pies był posłuszny. Przyjęło się, że tresura to długi i mozolny proces. Oczywiście, musimy poświęci na to trochę czasu, aby można było nauczyć swojego psa różnych komend czy sztuczek. Sposobem do nauczenia naszego psa posłuszeństwa jest dobra motywacja.

Metoda na posłuszeństwo

Najlepszą metodą na dotarcie do pieskiego umysłu jest nagradzanie naszego psa poprzez rożne zabawki, gadżety lub smakołyki. Najbardziej pożądaną nagrodą są najczęściej smakołyki. Jest to najprostszy sposób na przekupienie naszego psa do nauki nowych sztuczek.

Jeśli zatem chcemy pochwalić psa za coś wyjątkowego np. za posłuszne wykonanie jakieś czynności albo nauka nowej sztuczki nagrodźmy pieska jego przysmakiem. Musimy pamiętać aby nie przesadzać i nie rozpieścić psiaka ponieważ może to zaburzyć nasz cały plan tresury.

Przysmak jako nagroda

Ulubiony smakołyk to najlepsza nagroda dla naszego pupila. Może to być jakieś ulubione ciastko lub mięsny przysmak. Łakocie ułatwiają nam tresurę, a przy okazji możemy zadbać o zdrowie naszego pieska. Wiele specjałów dostarcza naszym pupilom potrzebnych witamin oraz wpływa korzystnie na uzębione psa.

Aby sprawdzić jakie przysmaki naszemu psu najbardziej pasują, możemy przeprowadzić eksperyment. Wsypmy parę rodzajów różnych typów łakoci do kilku misek. W ten sposób dowiemy się co tak naprawdę smakuje najbardziej naszemu pieskowi.

Smakołyki podczas tresury


Ilość , jak i rodzaj przysmaków , powinien być dopasowany do stopni tresury. Poniżej popularne podziały podczas nagradzania łakociami:

  • Ciągłe nagradzanie stosowane na początku etapu tresury bądź nauki sztuczek. Nagradzamy psa za pomocą przysmaków po każdej dobrze wykonanej czynności. Dodatkowo musimy mówić do psa bardzo radosnym i zadowolonym głosem. Dzięki temu piesek zapamięta czynność z pochwałą czy też nagrodą.
  • Przerywane nagradzanie – sprawdza się podczas dalszych etapów tresury, kiedy nasz pies potrafi już parę rzeczy których uczyliśmy go na wcześniejszym etapie. Przysmaki dajemy wtedy okazjonalnie, od czasu do czasu. Możemy nagrodzić pieska np. w momencie kiedy zrobi poprawnie kilka czynności których go uczyliśmy. Na tym etapie uczymy psa, że wykonanie polecenia albo komendy nie jest gwarancją otrzymania przysmaku. Aby pupil otrzymał nagrodę musi cały czas się starać i być posłusznym
  • Losowe nagradzanie – ostatnia faza tresury polega na zwiększeniu motywacja u psa do wykonywania dobrze znanych mu już komend. Stosując tą metodę, pies przyzwyczaja się do reagowania na komendy bez konieczności otrzymania nagrody.

Musimy pamiętać, aby tresura naszego pupila była efektywna, musimy połączyć komendy z codziennymi czynnościami. Wychodząc z psem na spacer możemy wydać polecenia dla psa „siad”. Jeśli grzecznie czeka na nas przy drzwiach możemy go pochwalić i wyjść na spacer. Pies przyzwyczaja się do codzienności i nie czeka ąz dostanie nagrodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *