Psy Zdrowie i higiena

Jak pielęgnować sierść?

Psy i koty posiadają piękną sierść. Szczególnie podczas linienia ważne jest, aby w coraz większym stopniu dbać o sierść Twojego czworonożnego przyjaciela. Dowiedz się, jak najlepiej dbać o futro ulubionego zwierzęcia.

Zmiana sierści

Wiosną i jesienią, gdy zmienia się temperatura na wyższą, koty i psy przechodzą zmianę sierści. Stara sierść jest zrzucana i musi być usunięty, aby umożliwić swobodne oddychanie skóry aby odrosła nowa – piękniejsza. Stare, luźne włosy w sierści, mogą szybko doprowadzić do splotów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą powodować podrażnienia skóry. Zasadniczo koty się większość same się pielęgnują, ale to właściciel powinien myć zwierzątko, a tym samym zwracać uwagę na kleszcze, pasożyty i innych ukrytych owady. Stan sierści wskazuje również stan zdrowia kota. Dlatego im szybciej odkryjemy nieprawidłowość tym szybciej zdiagnozujemy ewentualny problem.

Długie włosy / krótkie włosy

Pielęgnacja jest silnie uzależniona od długości sierści. W krótkich włosach ras takich jak Rrottweilery wystarczy raz w tygodniu zadbać o pielęgnacje sierści. Czasochłonne jest w przypadku ras, takich jak Maine Coon, Bobtail lub Shih Tzu. Włosy powinny być dobrze szczotkowane co najmniej raz na dwa do trzech dni natomiast wiosną i jesienią codziennie. Może to zająć trochę czasu, ponieważ usunięcie sierści czasami nie jest takie łatwe. Ponadto, na rynku istnieje wiele spray’ów i olejków, które odżywiają skórę i chronią skórę, na przykład przed łupieżem.

Small_Dog_Hair_Brushed_335x209

Fryzjer?

Kiedy myślisz o wizycie u fryzjera z psem i kotem. Jednak w niektórych rasach jest to dość przydatna wizyta. Warto raz lub dwa razy w roku udać się do profesjonalisty.

Przy użyciu maszynki do ścinania w sprawnych rękach fachowca możemy usunąć sierść. Kępki sierści usuniemy znacznie lepiej niż w domu. Również stres dla zwierząt i ludzi jest zwykle niższy. Niektóre rasy np. Sznaucer jak i jamnik, warto również pozwolić przycinania psom przez specjalistę. Warto aby fachowy fryzjer zwierzęcy używał oprócz maszynki nożyczek. Zwiększa to estetykę wyglądu zwierzątka.

Kiedy pozbędziemy się długich włosów należy upewnić się, że zwierzęciu odpowiada temperatura w krótszych włosach. Na przykład Berneńskich Psów potrzebują izolację przed zimną temperaturą, gdy udają się regularnie do wody.

white-1019003_960_720

Rodzaje szczoteczek

Poniżej przedstawiamy kilka szczotek i podobnych narzędzi do pielęgnacji naszych zwierzaczków.
Koty często nie są tak entuzjastyczne, jeśli chodzi o pielęgnacje: niewłaściwa szczotka, która może kłuć kota i doprowadzić do zakłopotania i stresu. Naturalne włosie szczotki powinno być bardzo miękkie i przyjemnie ślizgać się przez sierść. Dla krótkich włosach psów, które nie lubią używania szczotki i grzebieni, nadaje się doskonale rękawica. Masaż psa taką rękawicą poprawia krążenie krwi i usuwa niepotrzebne włosy z sierści oraz brud. Dobrym rozwiązaniem dla długich i krótkich włosach kotów jest Furminator. Wraz z nim prawie wszystkie luźne włosy mogą być usunięte bez uszkadzania skóry. Kot wygląda zatem zawsze na utrzymanego, a nie jak np. oskubany kurczak. Odpowiednią alternatywą dla psa będzie długo suszarka z metalowymi zębami.

Marka nowością na rynku jest szczotka do czyszczenia jonizującego. Przy pracy bateryjnej generuje anty statyczne pole magnetyczne więc to działa jak odkurzacz. To przyciąga brud i luźne włosy, a dzięki płycie separacji, uwięziony włosy mogą zostać szybko usunięte. Ponadto, szczotka eliminuje nieprzyjemne zapachy futra przez jony, które łączą się z jonami wytwarzającymi brzydki zapach i ten sposób neutralizują nieprzyjemne zapachy.

A propos zapachów: czworonożnych przyjaciół należy kąpać tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Nie możemy przesadzać z nadmiernym myciem. Pamiętajmy aby korzystać z preparatów przeznaczonych do mycia zwierzaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *