Psy Zdrowie i higiena

Jak zadbać o zdrowe zęby u psa?

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia zdrowia jamy ustnej u swoich czworonożnych przyjaciół. Wierzą, że płytka nazębna i kamień nazębny u psów jak jest mały nie jest szkodliwy. Niestety, nie leczenie choroby jamy ustnej naszych piesków może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia psa i nie tylko zagrażają zdrowiu zębów.

Choroby zębów u psów nie są rzadkością

Badania pokazują, 80% wszystkich psów powyżej 3 lat, wymagają leczenia stomatologicznego i chorób przyzębia. Młodsze zwierzęta są dotknięte tym ale tylko po części. Pozostawienie zębów mlecznych, wada zgryzu lub kości szczęki i inne czynniki sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia. Przez niezjedzone jedzenie i martwe komórki w jamie ustnej psa wytwarzają się bakterie. Różne bakterie które mogą być bardzo niebezpieczne oraz częściowo osiedlić się na płytce nazębnej. Prowadzi to do owrzodzenia w jamie ustnej u psów. Choroby przyzębia, to ogólnie zapalenie z zapaleniem dziąseł. Baterie na szkliwie migrują głęboko w wewnątrz zęba.

Konsekwencje płytki nazębnej

Aby nie usunąć płytki nazębnej trzeba szczotkować zęby psa i karmić odpowiednimi przysmakami, które są bogate w witaminy i minerały. W ten sposób umożliwimy sobie utrzymywanie płytki nazębnej u psa w dobrym stanie dzięki czemu zapobiegniemy chorobom stomatologicznej u psów. Pozostałości na zębach mogą być usunięte tylko przez leczenie u weterynarza – zwłaszcza zapalenie w jamie ustnej trwa. Nieleczone zęby mogą doprowadzić do powikłań np. uszkodzenie serca, nerek oraz innych narządów.

Zapobieganie

3.3GumDisease dental03-300x241 dog-dental-care

Wszystko to ma na celu zapobieganie. Właściciele psó mogą regularnie oceniać sytuację w jamie ustnej psa. Nie musi robić to regularnie weterynarz. Profilaktyczne środki, takie jak mycie zębów może nauczyć się każdy właściciel psa, a tym samym uniknąć chorób zębów u swoich psów. A regularne wizyty u weterynarza są ważne. Jeśli kamień nazębny już się pojawił i uszkodza uzębienie, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem jak najszybciej. Nie lekceważmy zmian w jamie ustnej naszych czworonożnych przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *