Edukacja Psy

Głośne syreny

Usłyszenie pojazdu z sygnalizacją syreny (np. policja, służba pogotowia , straż pożarna) z pewnością sprawia, że większość z nas usiądzie i przyjmuje do wiadomości z różnych powodów. Jeśli jedziemy, staramy się zobaczyć, skąd pochodzi pojazd, abyśmy mogli zejść z drogi, a jeśli jesteśmy w domu i syreny zbliżają się do siebie, jesteśmy skłonni wyjść na zewnątrz, aby zobaczyć Jeśli coś się dzieje w pobliżu.

A little white Terrier mix marks his territory with a bark on JUNE 01, 2012, at the South L.A. Animal Shelter which is the only shelter in the city that has not been revamped to provide more outside space for the animals. The new design is intended to improve the comfort of animals and make the surroundings attractive to humans in order to encourage more adoptions and decrease euthanasia. (Photo by Bob Chamberlin/Los Angeles Times via Getty Images)

Oczywiście, jeśli mieszkasz na głównej drodze lub która jest regularnie uczęszczana przez pojazdy ratownicze z syrenami, nasze reakcje stają się mniej wyrafinowane w czasie, ale z pewnością słuszne jest stwierdzenie, że dźwięk syreny zwraca naszą uwagę. To samo dotyczy sytuacji, gdy mieszkasz w obszarze, w którym słychać też inne syreny – na przykład na obszarach zalewowych, w pobliżu obszarów wojskowych oraz w innych miejscach, gdzie lokalny system sygnalizacji ostrzegawczej jest używany do doradzania ludziom zagrożeń.

Dla niektórych z nas, którzy mają też psy, może się okazać, że pies również zaczyna zachowywać się dziwnie. Może to być mylące, zabawne lub denerwujące w zależności od sytuacji i częstotliwości jej występowania, a jeśli pies jest jednym z wielu, którzy lubią przyłączyć się do syreny, prawdopodobnie zastanawiałeś się, dlaczego tak jest!

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z głównych powodów, dla których niektóre psy mają tendencję do szczekania, gdy usłyszysz syrenę awaryjną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co twój pies słyszy ?

Przede wszystkim ważne jest, aby pamiętać, że jak sami słyszymy syrenę różni się od tego, jak słyszą to psy, ponieważ mamy inny zakres tłumienia słuchu, który nie odbiera tyle szczegółów na końcu wysokiej częstotliwości.

Psy słyszą syrenę bardziej wyraźnie, ostro i bardziej szczegółowo, niż my – dlatego w pewnych przypadkach widać, że twój pies wstaje i zaczyna zachowywać się inaczej na kilka sekund przed tym, jak dźwięk syreny dociera do Ciebie.

Wycie jest zaraźliwe !

Dla niektórych psów dźwięk syreny będzie odczytywany jako hałas wywołany przez innego psa – i może się okazać, że twój pies zareaguje na pewne syreny, ale nie inne, ponieważ każda służba ratunkowa używa innego rodzaju dźwięk.
Dla psów, wycie jest jak ziewanie – jeśli jeden pies to robi, inne psy, nawet te, które są zwykle dość ciche – mają skłonność do przyłączenia się. Jest to szczególnie możliwe w przypadku ras, które mają tendencję do bycia bardzo głośnym np. tak jak Syberian Husky.

dog-window-waiting_34772_990x742

Przekazanie ostrzeżenia lub sygnału

Psy wyją się z różnych powodów, które zmieniają się w zależności od okoliczności. Dźwięk wycia psa jest bardzo przekłuwający i może być bardzo niepokojący dla ludzi, a psy czasami wyją do ostrzeżenia dla innych psów na odległość, że coś się dzieje. Prawdopodobnie tak się dzieje, gdy twój pies słyszy syrenę, chociaż wycie może być również spowodowane nudą, niepokojem, aby zwrócić na siebie uwagę, lub po prostu dlatego, że psy lubią robić dużo hałasu bez okazji!

Jak wspomnieliśmy wycie jest często zakaźne między psami, a jeśli pies już wyje, inne psy są skłonne do przejęcia rozmowy. Jeśli pies słyszy syrenę, mało prawdopodobne jest, że pochodzi z pojazdu lub innego mechanicznego zespołu, a bardziej niż prawdopodobnie sądzą, że słyszą innego psa, ponieważ rodzaj dźwięku, który ma do czynienia, jest im znany jako hałas.

Twoje podpowiedzi

Wreszcie, jak wspomniano w akapicie wstępnym, jako ludzie zmieniamy nasze zachowanie nieświadomie, gdy słyszę syrenę, starając się orientować się w kierunku dźwięku i zobaczyć, skąd pochodzi i co się dzieje.
Jeśli twój pies jest z Tobą, to się na tym zorientują – nawet jeśli Twoje wskazówki są tak subtelne, jak zwracanie uwagi i uważne słuchanie – a podczas gdy Twoje odpowiedzi same nie wystarczą, aby spowodować mniejsze wycie, wzmacnia przekonanie twojego psa, że coś dzieje się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *