Ciekawostki Hodowla Koty Zdrowie i higiena Żwirki dla kota

Jak dobrać kuwetę dla kota ?

ee6b74d3c8e22ed83a6a514c4e0056c4Koty to bardzo inteligentne i czyste zwierzęta, dlatego nauka korzystania z kuwety nie powinna być trudna. Naukę korzystania z kuwety zaczynamy już od pierwszego dnia pobytu kota w naszym domu. Musimy liczyć się z tym, że mogą pojawić się różne trudności na początku.

Kuweta na początek

Kiedy kotek jest mały, musimy zadbać o należyty rozmiar kuwety. Musimy pamiętać, że kuweta dla starszego kota będzie nieodpowiednia dla małego kociaka. Za duża kuweta może sprawić trudność w korzystaniu z niej. W takiej sytuacji dobrym zastosowaniem jest niewielka, ale stabilna miska ze żwirkiem. Dobrym rozwiązaniem jest mała kuweta dla królika lub specjalną kuwetę dla małych zwierząt. Ważne żeby była niska i dobrze trzymała się podłoża.

Nauka czystości

Kuwetę stawiamy w dogodnym dla nas i dla zwierzaka miejscu. Kuweta musi znajdować się w innym miejscu niż miseczki z wodą czy jedzeniem, jako że koty nie załatwiają się w miejscu, gdzie jedzą. Do tego celu najlepszym miejscem w domu czy mieszkaniu jest łazienka.

Zwracamy uwagę na zachowanie naszego małego kotka. Jeżeli kręci się niespokojnie i próbuje przysiadać to szybko go łapiemy i zanosimy do kuwety. Po kilku takich sytuacjach, kotek powinien szybko nauczyć się do czego służy kuweta. Może się jednak zdążyć tak, że nasz futrzak upodoba sobie jakieś miejsce w domu i z uporem załatwia swoje potrzeby. Należy wtedy posprzątać to miejsce i umieścić tam kuwetę.

Kuweta dla dorosłego kota

Koty bardzo szybko rosną i przychodzi moment kiedy to musimy wymienić kuwetę na większą. Musi ona być takich rozmiarów, aby nasz kot mógł wygodnie przykucnąć. Jeżeli mamy więcej niż jednego kotka, musimy zaopatrzyć się w więcej kuwet aby nie dochodziło do spięć między kotami.

Na rynku mamy do wyboru wiele, różnego rodzaju kuwet i żwirków. Najpopularniejszym produktem są kryte kuwety oraz zapachowe żwirki. Z zakrytej kuwety nie roznosi się nieprzyjemny zapach. To samo zadanie ma zapachowy żwirek, który ma niwelować brzydkie zapachy. Niestety możemy spotkać się niezadowoleniem naszego kotka. Kuwety kryte mogą spowodować stres u naszego kotka. Poza tym , zapach wewnątrz kuwety może nie zachęcić kota to wejścia i skorzystania z niej. Dlatego w takim przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup kuwety otwartej. Natomiast najlepszym żwirek bezzapachowy i zbrylający się.

Dobrze jest podłożyć pod kuwetę dodatkowy dywanik, który zatrzyma część żwirku wynoszonego na łapach kotka. Pamiętajmy aby minimum raz dziennie czyścić kuwetę z zanieczyszczeń. Używamy do tego specjalnej łopatki, a minimum raz na tydzień wymienić żwirek i dokładnie wyszorować wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *